Sytuacja z Covid-19 na wiele miesięcy zmieniła rzeczywistość naszego kraju. Postęp gospodarczy wyhamował, rozmaite branże boleśnie odczuły skutki kryzysu, między innymi turystyczna.

Po kilku miesiącach izolacji i oglądania świata zza okien własnego domu wprowadzone obostrzenia zelżały a Ministerstwo Rozwoju postanowiło wprowadzić środki zaradcze, wdrażając nową formę wsparcia dla polskich rodzin, które pragną odpocząć od ostatnich wydarzeń, zdystansować się, wyjechać gdzieś z dziećmi. Tym rozwiązaniem jest Bon Turystyczny, o którym możemy więcej przeczytać na stronie Ministerstwa Rozwoju www.gov.pl oraz Polskiej Organizacji Turystycznej www.pot.gov.pl., gdzie już jesteśmy zarejestrowani.

Z bonu będzie mogła skorzystać osoba, która w dniu wejścia ustawy w życie będzie miała przyznane prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego , czyli tzw. 500+.
Bon przysługuje rodzinom z przynajmniej jednym dzieckiem i rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi, bez względu na wysokość dochodów oraz rodzaj zatrudnienia.

Bon Turystyczny ważny do końca marca 2022 r. będzie miał formę dokumentu elektronicznego w postaci unikalnego numeru liczącego 16 cyfr, którym będzie można płacić za usługi turystyczne. Po aktywacji bonu otrzymacie go z ZUS-u w wiadomości mailowej lub sms.
Wystarczy, że pokażecie nam numer kodu, by móc dokonać płatności. Można to zrobić podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Bonem można zapłacić za usługę hotelarską nawet jeżeli ich wartość będzie wyższa od kwoty bonu. Różnicę można dopłacić np. w formie gotówki lub przelewu.
Jeżeli Wasze dzieci wyjadą na wakacje z innym opiekunem, np. dziadkami, oni również w imieniu wnuków mogą zapłacić za ich wakacje.

Jak otrzymać bon?

Jeśli nie macie konta w platformie elektronicznej ZUS, możecie je założyć, wchodząc na stronę www.zus.pl/pue/rejestracja. (PUE ZUS  – Platforma Usług Elektronicznych  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Wystarczy wybrać opcję „Dla Ciebie”, a następnie w oknie „Zarejestruj profil dla Ciebie”. Bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w placówce ZUS możecie założyć konto, korzystając z jednej z form identyfikacji dostępnych w www.login.gov.pl.

Te formy to:           

– profil zaufany,

– kwalifikowany podpis elektroniczny,

– niektóre systemy bankowości internetowej.

W zależności od wybranej opcji należy postępować zgodnie z instrukcją na ekranie komputera.

Beskidy są niezwykłe, zaskakujące, piękne i ciekawe. Być może właśnie teraz jest najlepszy czas na to, by lepiej je poznać.

Zapraszamy do Wisły – Czarne, u źródeł Białej Wisełki.